5 טכניקות ליצירה עם מסקינג טייפ

 

אני מאוד אוהבת חומרי יצירה, אבל אני עוד יותר אוהבת למצוא שימושים יצירתיים לחומרים זולים וזמינים, ואחד החומרים הכי אהובים עליי לעבודה ביומני האמנות שלי ובכלל, הוא מסקינג טייפ.

 

masking tapes

 

מסקינג טייפ הוא דבק נייר בצבע שמנת צהבהב, עם טקסטורה קצת מחוספסת. אפשר לקרוע אותו בקלות ביד, אפשר לפסל בו, לצייר עליו, להדביק איתו (אבל זה האובייס!) ועוד. במקור, הוא מיועד לתיחום שטחים בזמן צביעה, ומכאן גם השם שלו, masking tape, למיסוך שטחים. מאותה סיבה קוראים לו גם painter's tape. בארה"ב, אגב, הרבה יותר שכיח למצוא אותו בכחול או בירוק!

אפשר למצוא את הטייפ הזה בחנויות של חומרי בניין וגם בחנויות "הכל בדולר" והסטוקים השונים, ואפילו במכולת ובסופר מרקט. זמין, כבר אמרתי?

כילדה, אני זוכרת שהיינו מדביקות מסקינג טייפ במחברות ונהנות לצייר עליו, והיום התחביב הזה נגרר לתוך היומנים שלי. אלה הם חמישה שימושים שאני אוהבת לעשות בנייר הדבק הזה-

 

רקע לעבודה

מסקינג טייפ הוא בעצם נייר, כך שמאוד נוח לצייר עליו, לצבוע אותו, להחתים אותו ולעבוד עליו באופן כללי, ולכן הוא מצויין כבסיס ורקע. בגלל שהוא לא חלק, הוא גם מוסיף טקסטורה ועניין. זוהי כפולה מתוך אחד היומנים שלי, שבה כל הרקע מורכב מקרעים של מסקינג טייפ. הדבקתי קרעים, קרעים, אחד על השני בכל מיני צורות, מבלי להקפיד על אחידות, ולאחר מכן צבעתי אותם בדיו חום ושחור.

 

 

זאת דוגמה מוקדמת בהרבה, שבה עשיתי לעצמי תרגיל לעבוד ביומן חמש דקות בלבד. תנסי את זה! מה כבר אפשר להספיק בחמש דקות? ובכן, להדביק מסקינג טייפ ולצייר עליו, לכל הפחות.

 

 

יצירת שורות לכתוב בהן

זהו פרט מתוך עמוד ביומן שלי משנת 2007. הדבקתי מסקינג טייפ כדי שאוכל לכתוב על הצבע.

 

masking tape in my art journal

 

טכניקת רזיסט

זאת עוד אפשרות ליצירת שורות או להוספת צורות, אבל הפעם לא עבדתי על גבי הטייפ עצמו, אלא הדבקתי אותו על העמוד, צבעתי מעליו, ולאחר שהצבע התייבש, הסרתי את הטייפ. כך נוצרו החללים הלבנים שאפשר לראות בתמונה פה למטה. אפשר באופן הזה ממש לצייר עם המסקינג טייפ דוגמאות ואפילו "לכתוב" באמצעותו בתוך הצבע.

 

masking tape in my art journal

 

יצירת צורות ודמויות

כשאני עובדת ביומן, אני אוהבת לתת הרבה מקום לדמיון. לרוב האנשים הבוגרים שאני מכירה, זה לא קל לשחרר את המחשבה, את כל הפחדים והעכבות, את כל מה שאנחנו יודעים וחושבים שאנחנו יודעים על ציור, והטריק הזה עם המסקינגטייפ חביב עליי מאוד ומצליח להוציא ממני ומהתלמידות שלי דברים שלא היו קורים אחרת. הרעיון הוא לקרוע עם היד פיסות לא אחידות של טייפ, להדביק אותן, ולראות אילו יצורים, צורות או אנשים מופיעים בהן פתאום. כך נולדו שני העמודים הבאים.

 

masking tape in my art journal

 

masking tape in my art journal

 

יצירת וואשי טייפ מקורי

אני הופכת את המסקינג טייפ לחומר מקורי שלי, בכך שאני צובעת אותו, מחתימה עליו, עובדת עליו עם שבלונות, וכותבת עליו. את הטריק הזה למדתי מג'ולי בלזר, ואני משתמשת בו המון כדי ליצור טייפ ייחודי משלי. זו דוגמה מתוך עמוד ביומן שלי, שכולה מורכבת מרצועות של מסקינג טייפ, חלקו צבוע וחלקו חשוף.

 

washi tape in my journal

 

וזאת גלויה ששילבתי בה רצועות וואשי שיצרתי:

 

Art by Hagit Azoulay-Rozanes

 

שיטת העבודה היא להדביק רצועות עבות של מסקינג טייפ על נייר אפייה, לצבוע אותן, להחתים, לעבוד עליהן עם סטנסילים, פשוט לשחק וליהנות. כמו תמיד בעבודה ביומן, גם כאן אין מה לדאוג לגבי קומפוזיציה או תוצר או מה יהיה ואיך זה ייראה ומה יחשבו עליי, כי בסוף התהליך אנחנו קורעות את הטייפ ומשתמשות רק בפיסות ממנו.

 

DIY washi tape

 

טיפ לסיום, אולי שמת לב בכל הדוגמאות הקודמות, אני אוהבת לקרוע את הדבק ביד. המספריים גוזרים פיסות חדות ויפות מדי, וזה חוטא בעיניי למראה האורגני השמח הזה.

 

DIY washi tape

 

אלה היו חמש דרכים שבהן אני משתמשת במסקינג טייפ ביומן החזותי, ולסיום, סקירה קצרה של כמה יצירות אמנות עם מסקינג טייפ.  במוזיאונים אפשר לראות שימושים יפהפיים בחומר הפשוט והזמין הזה, כמו היצירה הנהדרת הזאת של מיכל נאמן שצילמתי במוזיאון תל אביב. היצירה נקראת "ה' צבעים", כאשר המילים "ה' צבעים" מבוססות על הביטוי התנ"כי "ה' צבאות", כמשחק משמעות המשקף הרהורים על אלוהות ועל אמנות. ההסבר המרתק כולו נמצא כאן.

 

Art by Michal Neeman

 

אני אוהבת במיוחד להתקרב אל התמונות האלה ולראות מקרוב את כל השכבות – יש שם המון המון מסקינג טייפ ושכבות של צבע, נזילות, טקסטורות, כיתובים קטנטנים ומעניינים בעיפרון, והמון עניין. הנה, תראו מקרוב:

 

Closeup of art by Michal Neeman

 

בקיץ 2017 הייתה במוזיאון ארץ ישראל תערוכה יפהפייה של אמנות בנייר, ושם צילמתי את השטיח הפרסי המרהיב של לידה שרת מסד, שעשוי כולו ממסקינג טייפ.

 

Art by Lida Sharet Massad

 

תקריב:

 

 

לרותם ריטוב יש עבודות מדהימות על גבי מסקינג טייפ, שלצערי לא יצא לי לראות במציאות. אלה שתיים שאהבתי, יש עוד הרבה כאן.

 

Rotem Ritov Art

 

Art by Rotem Ritov

 

נו, כבר התאהבת גם את? יש לך דוגמאות לעוד חומרים פשוטים וזמינים שאפשר להשתמש בהם באמנות בצורה מגוונת כל כך?

 

אשמח אם תשתפו את הפוסטים שלי:

32 תגובות

 1. נראה ממש יפה ומעניין. אני מנסה עכשיו ליצור מסיכה לפורים בעזרת קרטון מצופה מסקינטייפ. יכולה להמליץ לי איזה סוג צבע הכי מתאים לצביעת המסקינטייפ?

 2. פוסט מעולה!
  נהניתי מאוד לקרוא.
  גרמת לי להיזכר שגם אני מאוד אוהבת לעבוד עם מסקינג טייפ ((((-:
  הדוגמאות יפהפיות, וגם האזכורים של היצירות האומנותיות. ממלא השראה.

 3. זה מאד מענין. לא ניסיתי והמחשבה הראשונה שקופצת לי היא שכשמנסים לקלף מסקינג טייפ מנייר הוא "לוקח " איתו גם קצת מהנייר…..
  מאד אהבתי את האפשרות להדביק אותו על נייר אפייה ואז לצייר עליו.

  1. תודה, ריבי!! מסקינג טייפ הוא די עדין, כי הרי אמורים לקלף אותו גם מהקיר וכו', אבל כדי להיות בטוחים שהוא לא יגרור איתו שום דבר, לפני ההדבקה על הנייר "מחלישים" עוד יותר את הדבק בכך שמדביקים אותו על בד (אני מדביקה על המכנסיים שאני לובשת), ואז מורידים ומדביקים על הנייר 🙂

 4. חגית יקרה,
  איזה כיף זה לעקוב אחרייך בפייסבוק, וילה הגעתי גם לבלוג.
  תודה על השיתוף והנדיבות שלך?
  אהבתי את תמונת הבית של רותם ריטוב, ואת הרעיון להחליט שעובדים 5 דק' ולא יותר.
  אולי אם אצליח לאמץ אותו במחשבה, אצליח ליצור יותר ביום יום המטורף שלי…
  שוב תודה
  יעלוש

 5. הי .השתתפתי פעם בסדנת מיחזור על אריזות פלסטיק . העיקרון היה להדביק צורות של האריזות ואז לצפות הכל במסקינטייפ הזה ואז לצבוע . הזכרת לי את השימוש הרב שעשינו בחומר הנהדר הזה . עם חלוף הזמן זה מתחיל להתקלף …

  1. תודה על התגובה, זהר. אני לא מכירה את השימוש הזה. אני מניחה שזה תלוי בסוג הטייפ והצבע.

 6. שלום חגית
  תודה רבה על הרעיון וההשראה. אני שותה הצמא את הרעיונות, אשמח להתנסות ולשתף בהקדם. מאד מוסיף לראות שימוש של המסקינג טייפ באמנות, תודה!

 7. פוסט נהדר .
  מסקנטייפ חומר פשוט ולעיתים יגידו סתמי
  ואת נתת לו חיים ולנו רעיון ופתיחה יצירתית זוכרת שהיה לי מורה לאומנות שכול פעם שלח אותנו הביתה עם עבודת בית כשנקב בשמות של שני חומרים או כלי עבודה איתם נצטרך לעבוד
  כך יוצרים חשיבה יצירתית ומאפשרים מעוף
  תודה

 8. פוסט נהדר! הכפולות שלך מעוררות השראה (ז"ת מייד הולכת להעתיק..) והפתעה נפלאה לקבל אותו במייל (-:

 9. פוסט נהדר, תודה! גם אני אוהבת מאוד מסקינג טייפ כחומר, יש לי עבודה נהדרת של רותם ריטוב שהתמזל מזלי לרכוש באיזו מכירה, והיה מענין לקרוא על החומר הזה בקונטקסט שלך. יופי של פוסט, נהניתי ולמדתי, תודה רבה!

  1. תודה רבה! ואיזה נהדר שיש לך עבודה שלה, אני הכרתי אותה רק בזכות הפוסט הזה, כשחיפשתי אמנים שעובדים עם מסקינג טייפ, והעבודות שלה מדהימות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


אוהבת ליצור, אבל זקוקה להשראה? הדרכות? רעיונות?

מעולה! זה בדיוק מה שאני שולחת למנויות שלי.

מלאי את כתובת המייל שלך, ותוכלי ליהנות מתוכן מגוון ומעניין. שימי לב, ההרשמה תושלם רק אם תלחצי על כפתור האישור במייל הראשון שתקבלי.

אני שמחה מאוד על כל מנויה שמצטרפת, ולעולם לא אעשה שימוש אחר בפרטים שלך.

גם אלו מעניינים:

אוהבת ליצור, אבל זקוקה להשראה? הדרכות? רעיונות?

מעולה! זה בדיוק מה שאני שולחת למנויות שלי.

מלאי את כתובת המייל שלך, ותוכלי ליהנות מתוכן מגוון ומעניין. שימי לב, ההרשמה תושלם רק אם תלחצי על כפתור האישור במייל הראשון שתקבלי.

אני שמחה מאוד על כל מנויה שמצטרפת, ולעולם לא אעשה שימוש אחר בפרטים שלך.

אוהבת ליצור, אבל זקוקה להשראה? הדרכות? רעיונות?

מעולה! זה בדיוק מה שאני שולחת למנויות שלי.

מלאי את כתובת המייל שלך, ותוכלי ליהנות מתוכן מגוון ומעניין. שימי לב, ההרשמה תושלם רק אם תלחצי על כפתור האישור במייל הראשון שתקבלי.

אני שמחה מאוד על כל מנויה שמצטרפת, ולעולם לא אעשה שימוש אחר בפרטים שלך.