5 סיבות טובות להתחיל ליצור

נשים יוצרות באירוע "יוצאות מהקווים", 2014
נשים יוצרות ב"יוצאות מהקווים", אירוע יצירה שיזמתי ב-2014. צילום: ליטל מרדכי

 

מה אנחנו צריכות יותר מכמה צבעים ונייר? נכון? אני מניחה שמי שקוראת כאן, חולקת איתי את התחושה הזאת, אבל ידעתן שיש ליצירה גם יתרונות מוכחים מדעית? יצירה חיונית לחיינו ומשפרת אותם בהרבה מאוד דרכים, אבל לא בטוח שיש לה מספיק יחסי ציבור.

בבית הספר שבו הבן שלי לומד, למשל, לא היו בשנה שעברה שיעורי אמנות בכלל. מדובר בבית ספר ציבורי אמריקאי עם משאבים מוגבלים, ומה יותר קל מאשר לוותר על שיעורי אמנות? המצב ברוב בתי הספר שאני מכירה בארץ ובעולם לא שונה בהרבה. במקרה הטוב, יש שעה אחת של אמנות בשבוע. הורים ומורים משקיעים מאוד במקצועות הטכנולוגיים ורוצים לקדם אותם, אבל מה שכולם מפספסים זה שלפי כל המחקרים, חשיפה של ילדים ליצירה ואמנות תתרום גם לשיפור במקצועות הריאליים. וזה לא הכל. הנה חמש סיבות טובות להתחיל ליצור כבר היום-

יצירה תורמת להפחתת מתח, שיפור מצב הרוח ואיכות החיים
אני כבר הפסקתי לספור את הפעמים שתלמידות אומרות לי, "זה יותר טוב מפסיכולוג!", אבל עכשיו זה גם מגובה מחקרית! במחקר שפורסם בשנה האחרונה, חילקו החוקרים למשתתפים מספריים, נייר, דבק, וחומרי יצירה נוספים, ונתנו להם זמן לעסוק ביצירה. הם גילו ירידה ברמת ההורמונים גורמי המתח בדם, אצל 75% מהמשתתפים. וזה לא הכל, המחקר גילה גם שלא היה קשר בין רמת הידע של המשתתפים או הנסיון האמנותי שלהם, לבין מידת ההנאה ושיפור מצב הרוח. כלומר, יצירה לשם היצירה היא שתורמת למצב הרוח, ולא יצירת תוצרים יפים או מוצלחים.

יצירה משפרת את היכולות הקוגניטיביות שלנו
מחקרים מראים שיצירה משפרת את האינטראקציה בין חלקי המוח, וגורמת ליצירת קשרים פנימיים במוח, שתורמים לא רק להאטת הזדקנות המוח, אלא גם לשינוי דפוסי החשיבה ושיפור היכולת שלנו לפתור בעיות. אז כן, אם תעסקו יותר ביצירה, יכול להיות שתשתפרו גם במתמטיקה. איינשטיין אמר ש"המדענים הטובים ביותר הם גם אמנים". לאיינשטיין היו תחביבים רבים, והוא שילב יצירה ואמנות בשגרה שלו. אולי אתם מכירים את הציטוט הידוע שלו, "דמיון חשוב מידע, כי הוא אינסופי". הוא דיבר הרבה על חשיבותה של האינטואיציה וההשראה בעבודה שלו, ובנו מספר שכשהוא היה צריך לפתור בעיה מורכבת במיוחד, זה לא היה בין הספרים והמספרים, אלא באמצעות מוסיקה.

יצירה משפרת את הריכוז שלנו
מכירות את זה שאתן מדברות בטלפון, או מאזינות להרצאה, וממלאות עמודים בשרבוטים אינסופיים? טוב, אז זה לא רק אתן! גם אני! אבל לא רק אנחנו. מחקרים מראים שיצירה מהסוג הזה לא רק תורמת לריכוז שלנו, אלא גם עוזרת לנו לזכור טוב יותר את מה ששמענו. מחקרים מראים ששיעורי יצירה בבתי ספר משפרים את הפלסטיות של המוח, את ה-IQ, את יכולת הקשב והריכוז, את ההתנהגות הכללית של התלמידים, ומפחיתים אימפולסיביות.

 

אביגיל מציירת
אביגיל אזולאי-רוזנס ברגע של ריכוז יצירתי

 

יצירה עוזרת לנו להתחבר לעולם סביבנו ולהיות אמפתיים יותר
מחקר שבדק 10,000 תלמידי בית ספר מצא שביקור בן שעה במוזיאון שיפר את המחשבות והתחושות של הילדים. הביקור לא רק שיפר את יכולת החשיבה שלהם, אלא גם יצר אצלם אמפתיה וסובלנות כלפי האחר. וכל זה רק מצפייה באמנות. העיסוק ביצירה מחבר אותנו לעולם סביבנו, מפגיש ומשקף לנו מצבים ומאפשר לנו לעבד ולהבין אותם טוב יותר.

יצירה מאפשרת לי לפגוש את עצמי
היי את! כן, את, אני יודעת שגלגלת עיניים, אבל זה נכון. כשאת מפנה לעצמך זמן ליצירה, את מפנה לעצמך זמן לפגוש את עצמך. לעבד חוויות, לחשוב מחשבות, להרהר. כשאנחנו עובדות ביומן החזותי, מבלי לחשוב על התאמת צבעים, פרופורציות, או תוצרים, כשאנחנו באמת מצליחות להיות בתהליך היצירתי, שם מתרחש המפגש עם עצמינו, ושם נוצר הקסם. אמנות יכולה לעזור לנו במקום שבו נגמרות המילים, לכן היא משמשת פעמים רבות לטיפול. מחקרים מראים שיפור ביכולתם של חולי לב וסרטן להבין ולעבד את מצבם, אחרי טיפול באמנות.

לשמחתי, ועד ההורים של בית הספר שלנו דווקא כן היה מודע לחשיבות של לימודי אמנות ויצירה לילדים, ולכן הכינו תוכנית מתנדבים מדהימה שבמסגרתה התנדבתי גם אני ולימדתי שיעורי אמנות באופן קבוע ולפי תוכנית לימודית מסודרת, אבל על זה בפעם אחרת. אה, והשנה כבר יש תקציב, ויש בבית הספר שיעורי אמנות, פעם בשבוע. צריך להתחיל ממשהו.

אני יוצרת כי זה עושה לי שמח בלב, ואתם?

אשמח אם תשתפו את הפוסטים שלי:

2 תגובות

  1. הי חגית
    מקסים ומוצג בצורה ברורה ומעוררת עשייה
    אמנם הדברים מוכרים לי ואת חלקם אני אף מלמדת בקורסים לפיתוח חשיבה יצירתית אבל בכל זאת נהניתי לעבור על הדברים שאת עושה.תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


אוהבת ליצור, אבל זקוקה להשראה? הדרכות? רעיונות?

מעולה! זה בדיוק מה שאני שולחת למנויות שלי.

מלאי את כתובת המייל שלך, ותוכלי ליהנות מתוכן מגוון ומעניין. 

אני שמחה שאת נרשמת, לעולם לא אעביר את הפרטים שלך לאיש!

גם אלו מעניינים:

Collage postcard

גלויות קולאז'

קולאז' הוא עולם שלם של אפשרויות, פיסות נייר מפה ומשם שמרכיבות יחד יצירת אמנות חדשה. בפוסט הזה, גלויות קולאז' מהירות וכייפיות.

לפוסט המלא >>

אוהבת ליצור, אבל זקוקה להשראה? הדרכות? רעיונות?

מעולה! זה בדיוק מה שאני שולחת למנויות שלי.

מלאי את כתובת המייל שלך, ותוכלי ליהנות מתוכן מגוון ומעניין. 

אני שמחה שאת נרשמת, לעולם לא אעביר את הפרטים שלך לאיש!

אוהבת ליצור, אבל זקוקה להשראה? הדרכות? רעיונות?

מעולה! זה בדיוק מה שאני שולחת למנויות שלי.

מלאי את כתובת המייל שלך, ותוכלי ליהנות מתוכן מגוון ומעניין. 

אני שמחה שאת נרשמת, לעולם לא אעביר את הפרטים שלך לאיש!